South Jersey Race Timing LLC
SJTiming.Com

MICHAEL FISHER FOUNDATION 5K
Sea Isle City NJ September 26th 2015

COMPLETE RESULTS





                                                                     
                                                                                     
                         
Place Bib#  Name                Gen Age City         St    Chip    Gun   Pace  Div/Tot   Div   Gen/Tot  G    
===== ===== =================== === === ============ == ======= ======= ===== ======== ======= ======== = 
    1   204 Mark Heere          M    33 ELKINS PARK  PA   19:05   19:06  6:09   MALE WINNER      1/21   M
    2   177 Collin Hess         M    12 PHOENIXVILLE PA   19:41   19:45  6:22    2ND MALE        2/21   M 
    3   212 Jeff Painter        M    53 SWARTHMORE   PA   19:43   19:47  6:22    3RD MALE        3/21   M 
    4   483 Joe Waugh           M    44 EXTON        PA   21:57   22:00  7:05   1/7    M40-49    4/21   M 
    5   482 Norby Vondra        M    59 PITTSGROVE   NJ   22:22   22:24  7:13   1/4    M50-59    5/21   M
 
    6   491 Alex Dench          M    46 CENTERMORICH NY   22:31   22:38  7:17   2/7    M40-49    6/21   M 
    7   208 Brendan Dougherty   M    10 HAVERTOWN    PA   22:55   22:57  7:24   1/2    M12&UND   7/21   M 
    8   496 Meg Annan           F    54 WEST CHESTER PA   23:37   23:40  7:37   FEMALE WINNER    1/25   F 
    9   480 Mary Phelps         F    51 DENNISVILLE  NJ   23:56   23:59  7:43    2ND FEMALE      2/25   F 
   10   207 Jenne Donohue       F    48 CAPE MAY CH  NJ   24:06   24:08  7:47    3RD FEMALE      3/25   F
 
   11   488 Steven Grant        M    52 SEA ISLE     NJ   24:08   24:10  7:47   2/4    M50-59    8/21   M 
   12    49 Jeffrey Calabrese   M    49 VINELAND     NJ   24:10   24:11  7:48   3/7    M40-49    9/21   M 
   13   479 Ron Peace           M    45 SEA ISLE     NJ   24:23   24:25  7:52   4/7    M40-49   10/21   M 
   14   498 Ciara Bradley       F    10 MEDIA        PA   25:28   25:30  8:13   1/1    F12&UND   4/25   F 
   15   478 Michael Paluch, Jr. M    45 CAPE MAY CH  NJ   25:33   25:35  8:14   5/7    M40-49   11/21   M
 
   16   209 Kevin Ciancia       M    51 KENNETT SQ   PA   25:44   25:47  8:18   3/4    M50-59   12/21   M 
   17   497 Parris Bradley      M    45 MEDIA        PA   26:15   26:20  8:29   6/7    M40-49   13/21   M 
   18   202 Lisa Jones          F    46 BERWYN       PA   26:26   26:29  8:32   1/3    F40-49    5/25   F 
   19   487 John Rauh           M    55 SEAISLE CITY NJ   26:54   27:00  8:42   4/4    M50-59   14/21   M 
   20   210 Denise Ciancia      F    50 KENNETT SQ   PA   26:58   27:02  8:42   1/4    F50-59    6/25   F
 
   21   206 Kristin Dougherty   F    32 BROOMALL     PA   27:11   27:14  8:46   1/4    F30-39    7/25   F 
   22   495 Roland Annan        M    61 SEA ISLE     NJ   27:26   27:30  8:52   1/4    M60+     15/21   M 
   23    48 Sara Bonner         F    27 PHILADELPHIA PA   27:28   27:32  8:52   1/2    F20-29    8/25   F 
   24   180 Matthew Hess        M    11 PHOENIXVILLE PA   27:37   27:39  8:54   2/2    M12&UND  16/21   M 
   25   205 Caitlin Kwapinski   F    15 ARDMORE      PA   27:42   27:45  8:56   1/5    F13-19    9/25   F
 
   26    24 Annina Baccile      F    16 HAVERTOWN    PA   27:42   27:45  8:56   2/5    F13-19   10/25   F 
   27   474 Bill Nees           M    34 HAMMONTON    NJ   27:59   28:02  9:02   1/1    M30-39   17/21   M 
   28   494 Elizabeth Coyne     F    22 WESTCHESTER  PA   28:22   28:24  9:09   2/2    F20-29   11/25   F 
   29    69 Lisa Eisele         F    39 SEA ISLE     NJ   28:32   28:36  9:13   2/4    F30-39   12/25   F 
   30   492 Melissa Eife        F    43 HAVERTOWN    PA   28:37   28:41  9:14   2/3    F40-49   13/25   F
 
   31   211 Bridget Eichmiller  F    31 AMBLER       PA   28:38   28:42  9:14   3/4    F30-39   14/25   F 
   32   493 Andrew Eife         M    43 HAVERTOWN    PA   28:47   28:51  9:18   7/7    M40-49   18/21   M 
   33   473 Kelsea McCann       F    15 BENSALEM     PA   29:00   29:02  9:21   3/5    F13-19   15/25   F 
   34   141 Paul Forbes         M    62 MEDIA        PA   28:59   29:04  9:22   2/4    M60+     19/21   M 
   35   499 Denise Vondra       F    60 PITTSGROVE   NJ   29:46   29:49  9:36   1/3    F60+     16/25   F
 
   36   475 Alyssa Paluch       F    18 CAPE MAY CH  NJ   29:51   29:53  9:37   4/5    F13-19   17/25   F 
   37   490 Jill Rinkus         F    54 CAPE MAY CH  NJ   30:41   30:45  9:54   2/4    F50-59   18/25   F 
   38   489 Becky Gombar        F    52 CAPE MAY     NJ   30:47   30:51  9:56   3/4    F50-59   19/25   F 
   39   203 Pamela Tracey       F    37 MARGATE      NJ   32:01   32:06 10:20   4/4    F30-39   20/25   F 
   40   116 Gloria Forbes       F    61 MEDIA        PA   35:42   35:48 11:32   2/3    F60+     21/25   F
 
   41   188 Collen Higgins      F    51 CAPE MAY CH  NJ   35:49   35:52 11:33   4/4    F50-59   22/25   F 
   42   176 Patricia Gaull      F    65 SEA ISLE     NJ   36:21   36:27 11:44   3/3    F60+     23/25   F 
   43   159 Francin Gaull       M    63 SEA ISLE     NJ   38:33   38:40 12:27   3/4    M60+     20/21   M 
   44   472 Kara Hood           F    48 MARLTON      NJ   40:23   40:30 13:03   3/3    F40-49   24/25   F 
   45   471 Elle Hood           F    16 MARLTON      NJ   40:23   40:31 13:03   5/5    F13-19   25/25   F 
   46    28 Basil Beck          M    78 ATLANTIC CIT NJ   43:46   43:50 14:07   4/4    M60+     21/21   M 



                           OVERALL WINNERS - 5K


                            TOP MALE FINISHERS

Place O'All Bib#  Name                Ag City         St Time       
===== ===== ===== =================== == ============ == ======= 
    1     1   204 Mark Heere          33 ELKINS PARK  PA   19:06  
    2     2   177 Collin Hess         12 PHOENIXVILLE PA   19:45
    3     3   212 Jeff Painter        53 SWARTHMORE   PA   19:47  
    4     5   483 Joe Waugh           44 EXTON        PA   22:00 
    5     6   482 Norby Vondra        59 PITTSGROVE   NJ   22:24 

                           TOP FEMALE FINISHERS

Place O'All Bib#  Name                Ag City         St Time       
===== ===== ===== =================== == ============ == ======= 
    1     9   496 Meg Annan           54 WEST CHESTER PA   23:40 
    2    10   480 Mary Phelps         51 DENNISVILLE  NJ   23:59 
    3    11   207 Jenne Donohue       48 CAPE MAY CH  NJ   24:08 
    4    15   498 Ciara Bradley       10 MEDIA        PA   25:30 
    5    19   202 Lisa Jones          46 BERWYN       PA   26:29 


                           5K AGE-GROUP RESULTS


                    MALE AGE GROUP:  1 - 12  (3 WINNERS)

Place O'All Bib#  Name                Age City         St Time       
===== ===== ===== =================== === ============ == ======= 
    1     8   208 Brendan Dougherty    10 HAVERTOWN    PA   22:57 
    2    25   180 Matthew Hess         11 PHOENIXVILLE PA   27:39 

                   FEMALE AGE GROUP:  1 - 12  (3 WINNERS)

Place O'All Bib#  Name                Age City         St Time       
===== ===== ===== =================== === ============ == ======= 
    1    15   498 Ciara Bradley        10 MEDIA        PA   25:30 

                   MALE AGE GROUP:  13 - 19  (3 WINNERS)

Place O'All Bib#  Name                Age City         St Time       
===== ===== ===== =================== === ============ == ======= 

                  FEMALE AGE GROUP:  13 - 19  (3 WINNERS)

Place O'All Bib#  Name                Age City         St Time       
===== ===== ===== =================== === ============ == ======= 
    1    26   205 Caitlin Kwapinski    15 ARDMORE      PA   27:45 
    2    27    24 Annina Baccile       16 HAVERTOWN    PA   27:45 
    3    34   473 Kelsea McCann        15 BENSALEM     PA   29:02 
    4    37   475 Alyssa Paluch        18 CAPE MAY CH  NJ   29:53 
    5    46   471 Elle Hood            16 MARLTON      NJ   40:31 

                   MALE AGE GROUP:  20 - 29  (3 WINNERS)

Place O'All Bib#  Name                Age City         St Time       
===== ===== ===== =================== === ============ == ======= 

                  FEMALE AGE GROUP:  20 - 29  (3 WINNERS)

Place O'All Bib#  Name                Age City         St Time       
===== ===== ===== =================== === ============ == ======= 
    1    24    48 Sara Bonner          27 PHILADELPHIA PA   27:32 
    2    29   494 Elizabeth Coyne      22 WESTCHESTER  PA   28:24 

                   MALE AGE GROUP:  30 - 39  (3 WINNERS)

Place O'All Bib#  Name                Age City         St Time       
===== ===== ===== =================== === ============ == ======= 
    1    28   474 Bill Nees            34 HAMMONTON    NJ   28:02 

                  FEMALE AGE GROUP:  30 - 39  (3 WINNERS)

Place O'All Bib#  Name                Age City         St Time       
===== ===== ===== =================== === ============ == ======= 
    1    22   206 Kristin Dougherty    32 BROOMALL     PA   27:14 
    2    30    69 Lisa Eisele          39 SEA ISLE     NJ   28:36 
    3    32   211 Bridget Eichmiller   31 AMBLER       PA   28:42 
    4    40   203 Pamela Tracey        37 MARGATE      NJ   32:06 


                   MALE AGE GROUP:  40 - 49  (3 WINNERS)

Place O'All Bib#  Name                Age City         St Time       
===== ===== ===== =================== === ============ == ======= 
    1     5   483 Joe Waugh            44 EXTON        PA   22:00 
    2     7   491 Alex Dench           46 CENTERMORICH NY   22:38 
    3    13    49 Jeffrey Calabrese    49 VINELAND     NJ   24:11 
    4    14   479 Ron Peace            45 SEA ISLE     NJ   24:25 
    5    16   478 Michael Paluch, Jr.  45 CAPE MAY CH  NJ   25:35 

                  FEMALE AGE GROUP:  40 - 49  (3 WINNERS)

Place O'All Bib#  Name                Age City         St Time       
===== ===== ===== =================== === ============ == ======= 
    1    19   202 Lisa Jones           46 BERWYN       PA   26:29 
    2    31   492 Melissa Eife         43 HAVERTOWN    PA   28:41 
    3    45   472 Kara Hood            48 MARLTON      NJ   40:30 

                   MALE AGE GROUP:  50 - 59  (3 WINNERS)

Place O'All Bib#  Name                Age City         St Time       
===== ===== ===== =================== === ============ == ======= 
    1     6   482 Norby Vondra         59 PITTSGROVE   NJ   22:24 
    2    12   488 Steven Grant         52 SEA ISLE     NJ   24:10 
    3    17   209 Kevin Ciancia        51 KENNETT SQ   PA   25:47 
    4    20   487 John Rauh            55 SEAISLE CITY NJ   27:00 

                  FEMALE AGE GROUP:  50 - 59  (3 WINNERS)

Place O'All Bib#  Name                Age City         St Time       
===== ===== ===== =================== === ============ == ======= 
    1    21   210 Denise Ciancia       50 KENNETT SQ   PA   27:02 
    2    38   490 Jill Rinkus          54 CAPE MAY CH  NJ   30:45 
    3    39   489 Becky Gombar         52 CAPE MAY     NJ   30:51 
    4    42   188 Collen Higgins       51 CAPE MAY CH  NJ   35:52 

                   MALE AGE GROUP:  60 - 99  (3 WINNERS)

Place O'All Bib#  Name                Age City         St Time       
===== ===== ===== =================== === ============ == ======= 
    1    23   495 Roland Annan         61 SEA ISLE     NJ   27:30 
    2    35   141 Paul Forbes          62 MEDIA        PA   29:04 
    3    44   159 Francin Gaull        63 SEA ISLE     NJ   38:40 
    4    47    28 Basil Beck           78 ATLANTIC CIT NJ   43:50 

                  FEMALE AGE GROUP:  60 - 99  (3 WINNERS)

Place O'All Bib#  Name                Age City         St Time       
===== ===== ===== =================== === ============ == ======= 
    1    36   499 Denise Vondra        60 PITTSGROVE   NJ   29:49 
    2    41   116 Gloria Forbes        61 MEDIA        PA   35:48 
    3    43   176 Patricia Gaull       65 SEA ISLE     NJ   36:27 
                                                                      Page 1