South Jersey Race Timing LLC
SJTiming.Com

American Lung Association Stairclimb
Wilmington DE October 31st 2015

COMPLETE RESULTS





                                                                     
                                                                                     
                         
Place Bib#  Name               Spec G Ag Time    Div Div         Gen G    
===== ===== ================== ==== = == ======= === =========== === = 
    1  1018 Ken Myers               M 47    3:07  MALE WINNER      1 M 
    2  1061 Chris Whipple           M 34    3:15   1 M30-39        2 M 
    3  1047 Ronny Jimenez           M 39    3:22   2 M30-39        3 M 
    4  1028 Nat Measley             M 32    3:34   3 M30-39        4 M 
    5  1005 Sally Kalksma           F 53    3:56  FEMALE WINNER    1 F
 
    6  1016 Amon Gibson             M 38    4:03   4 M30-39        5 M 
    7  1019 Ken Myers               M 47    4:04   1 M40-49        6 M 
    8  1108 Thomas Sowinski    1R   M 49    4:09   2 M40-49        7 M
       1006 Sally Kalksma           F 53    4:16   2ND FEMALE      2 F
    9  1013 Aaron Chidekel          M 50    4:24   1 M50-59        8 M 
   10  1030 Jessica Ruggieri        F 36    4:27   1 F30-39        2 F
 
   11  1017 Amon Gibson             M 38    4:34   5 M30-39        9 M 
   12  1043 Nick Diienno            M 19    4:35   1 M11-19       10 M 
   13  1023 J. Ursula               F 39    4:43   2 F30-39        3 F 
   14  1025 Ratnakar Mallya         M 33    4:45   6 M30-39       11 M 
   15  1014 Aaron Chidekel          M 50    4:45   2 M50-59       12 M 

   16  1048 Scott Johnson           M 52    4:50   3 M50-59       13 M 
   17  1068 Nicole Monaghan         F 32    4:53   3 F30-39        4 F 
   18  1064 Sarah Manno             F 15    4:53   1 F11-19        5 F 
   19  1037 Theodore Carl           M 26    4:57   1 M20-29       14 M 
   20  1107 Robert Powers      1R   M 46    4:59   3 M40-49       15 M
 
   21  1113 Steve Bender       1R   M 41    5:16   4 M40-49       16 M 
   22  1038 Amanda Carl             F 29    5:19   1 F20-29        6 F 
   23  1066 Dan Mitsdarfer          M 47    5:23   5 M40-49       17 M 
   24  1050 Lena Chan               F 50    5:25   1 F50-59        7 F 
   25  1057 Sean Brown              M 32    5:38   7 M30-39       18 M
 
   26  1106 Eric Harper        1R   M 31    5:40   8 M30-39       19 M 
   27  1065 Marcia Manno            F 43    5:42   1 F40-49        8 F 
   28  1060 Sean McMullen           M 35    5:42   9 M30-39       20 M 
   29  1051 Albert Rizzo            M 63    5:44   1 M60+         21 M 
   30  1059 Jamie McMullen          F 32    5:47   4 F30-39        9 F
 
   31  1040 Christine Snow          F 29    5:48   2 F20-29       10 F 
   32  1024 Susan Leo               F 51    5:50   2 F50-59       11 F 
   33  1049 Paula Lambert           F 31    6:14   5 F30-39       12 F 
   34  1058 Holly Mayers            F 37    6:25   6 F30-39       13 F 
   35  1112 Matthew Bannon     ff   M 25    6:32   2 M20-29       22 M
 
   36  1015 Linda Schlachter        F 50    6:54   3 F50-59       14 F 
   37  1027 Allison McDowell        F 42    6:57   2 F40-49       15 F 
   38  1045 Erin Sommers            F 16    7:01   2 F11-19       16 F 
   39  1046 Eva Sommers             F  9    7:12   1 F10&UND      17 F 
   40  1062 Kate Bayard             F 43    7:30   3 F40-49       18 F
 
   41  1031 Linda Schlachter        F 50    7:49   4 F50-59       19 F 
   42  1067 Lisa Johnson            F 51    7:59   5 F50-59       20 F 
   43  1041 Donald Dewees           M 58    8:05   4 M50-59       23 M 
   45  1063 Rob Manno               M 45    8:10   6 M40-49       24 M
 
   46  1034 John Young              M 37    9:27  10 M30-39       25 M 
   47  1105 George Guyer       1R   M 30    9:44  11 M30-39       26 M 
   48  1026 Meghana Mallya          F 30    9:45   7 F30-39       22 F 
   49  1011 Edwin Tetenbaum         M 57    9:53   5 M50-59       27 M 
   50  1012 Edwin Tetenbaum         M 57   11:24   6 M50-59       28 M 

   51  1103 Michael Byrne      1R   M 36   11:27  12 M30-39       29 M 
   52  1101 John Bannon        1R   M 28   11:30   3 M20-29       30 M 
   53  1111 Damien Dorazzio    ff   M 27   29:27   4 M20-29       31 M 
   54  1110 Scott Wisner       1R   M 46   30:05   7 M40-49       32 M 




                              OVERALL WINNERS


                             TOP OVERALL MAN 

Place O'All Bib#  E Name               Ag City             St Time       
===== ===== ===== = ================== == ================ == ======= 
    1     1  1018 x Ken Myers          47 LAFAYETTE HILL   PA    3:07 
    2     2  1061   Chris Whipple      34 WESTMINSTER      MD    3:15 
    3     3  1047   Ronny Jimenez      39 WILMINGTON       DE    3:22 
    4     4  1028   Nat Measley        32 WILMINGTON       DE    3:34 

                            TOP OVERALL WOMAN 

Place O'All Bib#  E Name               Ag City             St Time       
===== ===== ===== = ================== == ================ == ======= 
    1     5  1005 x Sally Kalksma      53 PINE BEACH       NJ    3:56 
    2    10  1030   Jessica Ruggieri   36 WILMINGTON       DE    4:27 
    3    13  1023   J. Ursula          39 BALA CYNWYD      PA    4:43 
    4    17  1068   Nicole Monaghan    32 PHILADELPHIA     PA    4:53 



----------------------------------------------------------------------------
                        ELITE FINISH
----------------------------------------------------------------------------

  1.    7:11 MYERS            ( 3:36)
===========================
  1     3:07  Ken Myers          M 47 
  2     4:04  Ken Myers          M 47

  2.    8:12 KALKSMA          ( 4:06)
===========================
  1     3:56  Sally Kalksma      F 53 
  2     4:16  Sally Kalksma      F 53  

  3.    8:37 GIBSON           ( 4:19)
===========================
  1     4:03  Amon Gibson        M 38 
  2     4:34  Amon Gibson        M 38 

  4.    9:09 CHIDEKEL         ( 4:35)
===========================
  1     4:24  Aaron Chidekel     M 50 
  2     4:45  Aaron Chidekel     M 50 

  5.   14:43 SCHLACHTER       ( 7:22)
===========================
  1     6:54  Linda Schlachter   F 50 
  2     7:49  Linda Schlachter   F 50 

  6.   21:17 TETENBAUM        ( 10:39)
===========================
  1     9:53  Edwin Tetenbaum    M 57 
  2    11:24  Edwin Tetenbaum    M 57 



----------------------------------------------------------------------------
                 TEAM RESULTS
----------------------------------------------------------------------------

  1.   21:09 THERMO FISHER SCIENTIFIC      (5:18)
========================================
  1     3:15   1061 Chris Whipple        M 34 
  2     5:42   1060 Sean McMullen        M 35 
  3     5:47   1059 Jamie McMullen       F 32 
  4     6:25   1058 Holly Mayers         F 37 

  2.   23:28 WHAT THE FIT                  (5:52)
========================================
  1     4:53   1064 Sarah Manno          F 15 
  2     5:23   1066 Dan Mitsdarfer       M 47 
  3     5:42   1065 Marcia Manno         F 43 
  4     7:30   1062 Kate Bayard          F 43 
  5 (   8:10)  1063 Rob Manno            M 45 

  3.   25:39 FIRE FIGHTER 5 FOUNDATION     (6:25)
========================================
  1     4:59   1107 Robert Powers        M 46 
  2     5:16   1113 Steve Bender         M 41 
  3     5:40   1106 Eric Harper          M 31 
  4     9:44   1105 George Guyer         M 30 
  5 (  11:27)  1103 Michael Byrne        M 36 
  6 (  11:30)  1101 John Bannon          M 28 

 

			STAIR CLIMB AWARD WINNERS


                    MALE AGE GROUP:  1 - 10  (2 WINNERS)

Place O'All Bib#  E Name               Age City             St Time       
===== ===== ===== = ================== === ================ == ======= 

                   FEMALE AGE GROUP:  1 - 10  (2 WINNERS)

Place O'All Bib#  E Name               Age City             St Time       
===== ===== ===== = ================== === ================ == ======= 
    1    39  1046   Eva Sommers          9 Hockessin        DE    7:12 

                   MALE AGE GROUP:  11 - 19  (2 WINNERS)

Place O'All Bib#  E Name               Age City             St Time       
===== ===== ===== = ================== === ================ == ======= 
    1    12  1043   Nick Diienno        19 Wilmington       DE    4:35 

                  FEMALE AGE GROUP:  11 - 19  (2 WINNERS)

Place O'All Bib#  E Name               Age City             St Time       
===== ===== ===== = ================== === ================ == ======= 
    1    18  1064   Sarah Manno         15 Wilmington       DE    4:53 
    2    38  1045   Erin Sommers        16 Hockessin        DE    7:01 

                   MALE AGE GROUP:  20 - 29  (2 WINNERS)

Place O'All Bib#  E Name               Age City             St Time       
===== ===== ===== = ================== === ================ == ======= 
    1    19  1037   Theodore Carl       26 Wilmington       DE    4:57 

                  FEMALE AGE GROUP:  20 - 29  (2 WINNERS)

Place O'All Bib#  E Name               Age City             St Time       
===== ===== ===== = ================== === ================ == ======= 
    1    22  1038   Amanda Carl         29 Wilmington       DE    5:19 
    2    31  1040   Christine Snow      29 Claymont         DE    5:48 

                   MALE AGE GROUP:  30 - 39  (2 WINNERS)

Place O'All Bib#  E Name               Age City             St Time       
===== ===== ===== = ================== === ================ == ======= 
    1     2  1061   Chris Whipple       34 Westminster      MD    3:15 
    2     3  1047   Ronny Jimenez       39 Wilmington       DE    3:22 
    3     4  1028   Nat Measley         32 Wilmington       DE    3:34 
    4     6  1016 x Amon Gibson         38 King Of Prussia  PA    4:03 
    5    11  1017 x Amon Gibson         38 King Of Prussia  PA    4:34 

                  FEMALE AGE GROUP:  30 - 39  (2 WINNERS)

Place O'All Bib#  E Name               Age City             St Time       
===== ===== ===== = ================== === ================ == ======= 
    1    10  1030   Jessica Ruggieri    36 Wilmington       DE    4:27 
    2    13  1023   J. Ursula           39 Bala Cynwyd      PA    4:43 
    3    17  1068   Nicole Monaghan     32 Philadelphia     PA    4:53 
    4    30  1059   Jamie McMullen      32 Westminster      MD    5:47 
    5    33  1049   Paula Lambert       31 Wilmington       DE    6:14 


                   MALE AGE GROUP:  40 - 49  (2 WINNERS)

Place O'All Bib#  E Name               Age City             St Time       
===== ===== ===== = ================== === ================ == ======= 
    1     7  1019 x Ken Myers           47 Lafayette Hill   PA    4:04 
    2    23  1066   Dan Mitsdarfer      47 Wilmington       DE    5:23 
    3    45  1063   Rob Manno           45 Wilmington       DE    8:10 

                  FEMALE AGE GROUP:  40 - 49  (2 WINNERS)

Place O'All Bib#  E Name               Age City             St Time       
===== ===== ===== = ================== === ================ == ======= 
    1    27  1065   Marcia Manno        43 Wilmington       DE    5:42 
    2    37  1027   Allison McDowell    42 Wilmington       DE    6:57 
    3    40  1062   Kate Bayard         43 Wilmington       DE    7:30 

                   MALE AGE GROUP:  50 - 59  (2 WINNERS)

Place O'All Bib#  E Name               Age City             St Time       
===== ===== ===== = ================== === ================ == ======= 
    1     9  1013 x Aaron Chidekel      50 Chadds Ford      PA    4:24 
    2    15  1014 x Aaron Chidekel      50 Chadds Ford      PA    4:45 
    3    16  1048   Scott Johnson       52 Wilmington       DE    4:50 
    4    43  1041   Donald Dewees       58 Wilmington       DE    8:05 
    5    49  1011 x Edwin Tetenbaum     57 Mint Hill        NC    9:53 

                  FEMALE AGE GROUP:  50 - 59  (2 WINNERS)

Place O'All Bib#  E Name               Age City             St Time       
===== ===== ===== = ================== === ================ == ======= 
    1    24  1050   Lena Chan           50 Philadelphia     PA    5:25 
    2    32  1024   Susan Leo           51 Aston            PA    5:50 
    3    36  1015 x Linda Schlachter    50 New York         NY    6:54 
    4    41  1031 x Linda Schlachter    50 New York         NY    7:49 
    5    42  1067   Lisa Johnson        51 Unknown          XX    7:59 

                   MALE AGE GROUP:  60 - 99  (2 WINNERS)

Place O'All Bib#  E Name               Age City             St Time       
===== ===== ===== = ================== === ================ == ======= 
    1    29  1051   Albert Rizzo        63 Hockessin        DE    5:44